خبرگزاری بخدی

امروز ٢٧ جدي ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

وزارت صحت عامه از روز جهانی فزیوتراپی در کابل تجلیل کرد

یاسر زندگی - کابل
دوشنبه ٢٩ سنبله ١٣٩٥ ساعت ١٤:٥٣

 وزارت صحت عامه امروز (دوشنبه) از روز جهانی فزیو تراپی تحت شعار " با فزیو تراپی سلامتی واستقلالیت کامل زنده گی تانرا بطور ارزان بدست بیاورید" تجلیل به عمل آورد.

این روز به منظور قدردانی از خدمات فزیوتراپست ها همه ساله در بیشتر کشور های جهان تجلیل می شود. این روز به منظور قدردانی از خدمات فزیوتراپست ها همه ساله در بیشتر کشور های جهان تجلیل می شود.
این روز به منظور قدردانی از خدمات فزیوتراپست ها همه ساله در بیشتر کشور های جهان تجلیل می شود.
فزیوتراپی یکی از رشته های صحی بوده که تمرکز آن بالای حرکات فعالیت بدنی و افزایش توانمندی انسان با استفاده از تمرینات معالجوی، وسایل میخانیکی و مشوره دهی صحی برای نیازمندان به خصوص اشخاص دارای معلولیت می باشد.
نجیب الله صافی، رییس عمومی طب وقایوی در مراسم امروز گفت: "درافغانستان سروی ملی معلولیت نشان دهنده آن است که درحدود یک میلیون اشخاص دارای معلولیت به خدمات صحی و بازتوانی اشد ضرورت دارند و به اساس مشکلات فعلی کشور این ارقام روز به روز بیشتر می شود."
آقای صافی گفت تعداد اشخاص دارای معلولیت نظر به رشد جمیعت، کهولت سن، شرایط مزمن دیابت، امراض قلبی وعایی، جروحات در خانه و محیط کار و تصادفات درسرک ها، نقایص ولادی، ایدز، تحقیر نابرابری محیطی، سوءتغذی، فلج اطفال، توبرکلوز، جنگ و ماین های زمینی روبه افزایش است.
به اساس ارقام سازمان صحی جهان ۰.۵ درصد نفوس هر کشور نیاز اشد به خدمات فزیوتراپی وخدمات تخنیکی ارتوپیدی دارد که شامل تداوی فزیوتراپی، اعضاء مصنوعی، قالب های کمکی ارتوپیدی، وسایل ممد قدم و ویلچر اند.
گفته شد اکنون خدمات بازتوانایی فزیکی که شامل خدمات فزیو تراپی وارتوپیدی می باشد، اکنون در ۱۹ ولایت و ۸۱ ولسوالی کشور موجود است.
به همینگونه ۱۷ مرکز ارتوپیدی در ۱۳ ولایت کشور موجود است که بیشترین خدمات بازتوانایی فزیکی معلولین توسط موسسات و سازمان صلیب سرخ جهانی ارایه می شود.
به گفته مقام ها، وزارت صحت عامه خدمات فزیوتراپی را در بسته خدمات اساسی صحی وبسته خدمات اساسی شفاخانه ای نیز شامل ساخته است و توسط فزیوتراپستان مرد و زن ارایه می شود.
خبرگزاری بخدی

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks