خبرگزاری بخدی

امروز ٢٧ جدي ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

برنامه جدید واکسین فلج اطفال برای بیش از ۵.۶ میلیون طفل امروز آغاز شد

دوشنبه ١٧ عقرب ١٣٩٥ ساعت ١٣:٠٩

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرد که برنامه جدید کمپاین واکسین جلوگیری از فلج اطفال ( پولیو) برای واکسین کردن بیش از ۵.۶ میلیون طفل زیر سن پنج سال از امروز (دوشنبه، ۱۷ عقرب) در ولایات زون های جنوب، شرق و جنوب شرقی و همچنان در تمام ولسوالی های دارای خطر بلند آغاز شد.

در خبرنامه آمده است که: در هر منطقه از کشور که اطفال واکسین نه شوند، زندگی سایر اطفال را در سایر مناطق افغانستان در معرض خطر این ویروس قرار می دهد. در خبرنامه آمده است که: در هر منطقه از کشور که اطفال واکسین نه شوند، زندگی سایر اطفال را در سایر مناطق افغانستان در معرض خطر این ویروس قرار می دهد.
این وزارت با انتشار خبرنامه ای گفته است که این کمپاین به همکاری سازمان صحی جهان و اداره یونیسف راه اندازی شده و تا ۲۱ عقرب ادامه خواهد داشت.
در خبرنامه آمده است که: در هر منطقه از کشور که اطفال واکسین نه شوند، زندگی سایر اطفال را در سایر مناطق افغانستان در معرض خطر این ویروس قرار می دهد.
در همین حال فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور از همه  متنفذین قومی، والدین گرامی ومراقبت کنندگان اطفال خواسته که اطفال خود را در برابر ویروس فلج اطفال واکسین کنند، زیرا واکسین پولیو تنها راهی است که اطفال را از فلج دایمی و حتی مرگ محافظت می کند.
آقای فیروز گفته: افغانستان به متوقف ساختن گردش ویروس وحشی پولیو بسیار نزدیک شده است و فعالیت های ما هنوز هم به خاطر واکسین نمودن اطفال متمرکز بوده تا در برابر این مرض معافیت حاصل کند.
پولیو یک مرض فلج کننده وغیر قابل تداوی می باشد که تنها از طریق واکسیناسیون وقایه می شود، هر طفل زیر سن ۵ سال در افغانستان باید در جریان هر دور کمپاین معافیت دهی، واکسین شود.
وزیر صحت تاکید کرده که واکسن پولیو مصئون است و تنها راه موثر برای وقایه مرض فلج اطفال می باشد. این واکسن از نظر شرعی حلال بوده و توسط عالمان دین مورد تائید قرار گرفته است.
اخیراً بیشتر از ۸۰ تن عالمان دین طی یک کنفرانس در ولایت ننگرهار گردهم آمده بودند، ضمن حمایت از پروگرام محو پولیو، بر حلال بودن این واکسین تاکید کردند.
در خبرنامه تاکید  شده که واکسین پولیو برای نوزادان و اطفال مریض کاملاً مصئون بوده و هیچ عوارض جانبی به بار نمی آورد.
این کمپاین توسط ۲۵ هزار واکسیناتور آموزش دیده، به مدت چهار روز همراه با یک روز اضافی (جمعه) به خاطر واکسین نمودن اطفال بازمانده، تطبیق خواهد شد.
واکسیناتوران و کارکنان صحی خط مقدم اعضای با اعتماد جامعه اند که به خاطر مراقبت اطفال انتخاب شده اند.
گفته شده از آغاز  سال روان میلادی تا کنون ۱۰ واقعه ویروس وحشی پولیو از ولایات کنر، پکتیکا، هلمند و قندهار گزارش شده است.
افغانستان، پاکستان و نایجریا سه کشور جهان است که هنوز هم پولیو به صورت اندیمیک در آن وجود دارد.
این در حالی است که در بسیاری مناطق ناامن کشور طالبان مسلح مانع تطبیق واکسین پولیو شده و از طریق ملا امام های مساجد به حرام بودن این واکسین تبلیغات می کنند.
خبرگزاری بخدی

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks