خبرگزاری بخدی

امروز ٢٧ جدي ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

آیت الله فیاض: زنان می توانند رییس جمهور و فقیه شوند

شنبه ٠٣ جدي ١٣٩٠ ساعت ١٤:٣٠

«جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام از دیدگاه آیت الله فیاض» عنوان یک نشست علمی بود که پس از چاشت روز جمعه، به کوشش دفتر این عالم دینی در کابل و در دانشگاه کاتب برگزار شد.
در این نشست علمی، دیدگاه‌های جدید آیت الله فیاض در باره‌ی جایگاه زن در جامعه‌ی اسلامی بحث شد که او در پاسخ به پرسش های یک دانشجو، مطرح کرده است.

این دیدگاه ها برای اولین بار است که مطرح می شود این دیدگاه ها برای اولین بار است که مطرح می شود

دکتور محمد امین احمدی رییس دانشگاه ابن سینا، سرور دانش سرپرست وزارت تحصیلات عالی و شیخ عبدالاحمد فیاض، سخنرانان اصلی این نشست بودند که پیرامون شخصیت علمی، جایگاه و دیدگاه‌های فقهی و نوآوری‌های این مرجع دینی در بخش‌های گوناگون ــ‌به ویژه در باره‌ی جایگاه و حقوق زن در جامعه‌ی اسلامی‌ــ بحث‌های مفصلی کردند.
سرور دانش که پاسخ‌نامه‌ی یادشده را از زبان عربی به فارسی برگردانده است، آیت الله فیاض را «سرآمدِ همه‌ی مراجع کنونی» دانسته گفت که این شخصیت علمی هنوز در کشور شناخته شده نیست.
به گفته سایت تحلیلی معراج، سرور دانش، درین محفل گفت که  دیدگاه‌ های آیت الله فیاض در باره‌ی جایگاه زن در جامعه‌ی اسلامی، مبتنی بر «میانه‌روی» و «اعتدال» است و این همان چیزی است که واقعیت‌های کنونی آن را ایجاب می‌کند.
دکتور امین احمدی دیدگاه‌های نوگرایانه‌ی آیت الله فیاض را بسیار ارزنده و مهم دانست. از دید این استاد دانشگاه، اهمیت این دیدگاه‌ها تنها در رویکرد نوگرایانه اش نیست، بلکه بیشتر ناشی از شخصیت و جایگاه صاحب آن به عنوان یک مرجع دینی است.

آیت الله فیاض یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان است که در نجف زندگی می کند آیت الله فیاض یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان است که در نجف زندگی می کند

دیدگاه‌ های آیت الله فیاض در باره‌ی جایگاه زن در جامعه‌ی اسلامی، مبتنی بر «میانه‌روی» و «اعتدال» است و این همان چیزی است که واقعیت‌های کنونی آن را ایجاب می‌کند

به نوشته سایت تحلیلی معراج،آیت الله فیاض برای بیش از نیم قرن، مصروف تدریس، تحقیق و تألیف در رشته‌های فقه، اصول فقه و… است و اکنون از بزرگ‌ترین مراجع تقلید شیعیان جهان و حوزه‌ی درسی اش از حوزه‌های اصلی درسی عراق به شمار می‌رود.
او در سال  1309 خورشیدی در روستای صوبه، از روستاهای جاغوری ولایت غزنی، چشم به جهان گشود، پس از فراغت از فراگیری علوم ابتدایی دینی در زادگاه، حوزه‌های ایران و عراق، در 18 سالگی در حوزه‌ی درسی تخصصیِ دوره‌ی «اجتهادِ» مرحوم آیت الله خویی شرکت کرده مراحل تکمیل علوم اسلامی را پیمود.
نازنین – بخدی

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks