خبرگزاری بخدی

امروز ٢٧ جدي ١٣٩٥
برنامۀ ملی میثاق شهروندی
Position Title: Communication Officer (Re announced Position Title: Senior Communication Officer (Re announced)
ترمیم وحفظ و مراقبت 65 پروژه برنامه همبستگی ملی در ولایت کنر
په لوګر کی د ملی پیوستون د څارنې، ساتنې اوکارموندنې له لارې 15 پروژې بیاورغول شوی

امضای سند تسلیمی کمک ‌های بشری چین به وزارت انکشاف دهات

تمنا هاشمی - کابل
چهارشنبه ٠١ جدي ١٣٩٥ ساعت ١٧:٥٦

مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات کشور می گویند که آنان امروز (چهار شنبه) سند تسلیمی کمک های بشری چین به این وزارت را امضا کردند.

مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات کشور می گویند که آنان امروز (چهار شنبه) سند تسلیمی کمک های بشری چین به این وزارت را امضا کردند. مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات کشور می گویند که آنان امروز (چهار شنبه) سند تسلیمی کمک های بشری چین به این وزارت را امضا کردند.
در نشست خبری امروز در کابل انجنیر نصیر احمد درانی با یاوجینگ سفیر چین مقیم کابل سندی را به ارزش مجمعوعی بیش از ۷،۴ میلیون دالر امریکایی را به امضا رساندند.
به گفته مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات، قرار است این کمک‌ ها برای متضررین حوادث طبیعی، عودت کنندگان و بی جاشدگان ناشی از جنگ‌ های داخلی در۳۴ ولایت کشور توزیع گردد.
سند کمک های چین به وزارت احیا و انکشاف دهات در حالی امضا می شود که به گفته آقای درانی دولت چین در بخش های مختلف پیش از این با این وزارت کمک کرده است.
وزارت احیا و انکشاف دهات کشور از جمله وزارت خانه های افغانستان به شمار می رود که گفته می شود بیشترین بودجه تعین شده و کمک شده در این وزارت تا کنون در تمامی ولایت های افغانستان به مصرف رسیده و پروژه های آن تطبیق شده است.
کمک های چین
اکبر رستمی سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات کشور به خبرگزاری بخدی گفت که این کمک ها شامل اقلام غیر غذایی می باشد.
گفته می شود که مواد کمک شده به وزارت احیا و انکشاف دهات که امروز سند آن امضا شد شامل: ۱۵ قلم جنس از ۱۵۸۹۹ باب خیمه، ۲۰۰۰۰ تخته ترپال، ۸۰۰۰۰ تخته کمپل و ۲۰۰۰۰ عدد سطل می باشد.
چین همچنان ۴۰۰۰۰ پیاله، ۱۰۰۰۰ ماهی تابه، ۱۰۰۰۰ دانه دیگ، ۱۰۰۰۰ دانه بشقاب، ۴۰۰۰۰ دانه قاشق، ۴۰۰۰۰ دانه پنجه، ۴۰۰۰۰ دانه کاسه، ۱۰۰۰۰ دانه ترمامیتر، ۱۰۰۰۰ کیت کمک های اولیه، ۱۰۰۰۰۰ دانه ماسک صحی و ۱۰۰۰۰ دانه آله فشار به وزارت احیا و انکشاف دهات کشور کمک کرده است.
این کمک های برای حوادث طبیعی به مصرف می رسد
انجنیر نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات کشور در نشست خبری امروز گفت: این کمک‌ ها جز مساعدت بلاعوض کشور دوست خلق چین است که برای متضررین حوادث طبیعی، عودت کننده گان و بیجا شده گان ناشی از جنگ ‌ها به جانب وزارت احیا و انکشاف دهات تسلیم داده شده که جنس متذکره به دیپو های وزارت احیا و انکشاف دهات واقع پل چرخی انتقال و جابجا گردیده است.

انجنیر نصیر احمد درانی با یاوجینگ سفیر چین مقیم کابل انجنیر نصیر احمد درانی با یاوجینگ سفیر چین مقیم کابل
به گفته اقای درانی نظر به پیشنهاد ریاست انسجام و پاسخ به حوادث وزارت احیا و انکشاف دهات و حکم مقام وزارت این اجناس به ۳۴ ولایت بعد از سهیمه بندی انتقال می شود که قرار است به ۱۵ ولایت از طریق سکتور خصوصی انتقال شود.
درانی همچنان افزود که در ۱۹ ولایت دیگر از طریق وسایط وزارت انتقال و مطابق به طرزالعمل که توسط آقای درانی به مستحقین توزیع شود.
گفته می شود که تا کنون سهمیه ولایات فاریاب، ننگرهار، سرپل، جوزجان توسط وسایط وزارت انتقال شده و پروسۀ انتقال به سایر ولایات در جریان است.
به تعداد ۲۰۰ باب خیمه و ۱۲۰۰ تخته کمپل، ۲۰۰ تخته ترپال به بیجا شده گان ناشی از جنگ ولایت قندوز مقیم در ساحه کاریز میر ولایت کابل از همین مساعدت ها توزیع گردیده است.
مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات کشور این توزیع ها به اساس انوایس ارایه شده که مجموعاْ به ارزش ۷،۴۳۸،۸۰۰(هفت ملیون و چهار صدو سی و هشت هزار و هشت صد) دالر امریکایی ذکر شده است.
چین قرار است در بدخشان خانه سازی کند
انجنیر نصر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات در نشست خبری امروز گفت که قرار است دولت چین حدود ۲۰۰ خانه رهایشی در ولسوالی ارگوی بدخشان بسازد.
پیش از این در اثر رانش زمین در منطقه باریک آب ولسوالی ارگوی بدخشان، ضمن تخریب خانه‌های مردم، تلفات جانی نیز در پی داشت. اکنون سفیر چین در کابل تعهد کرده که وزارت احیا و انکشاف دهات را در این راستا همکاری می‌ کند.
آقای یاو جینگ سفیر چین مقیم کابل گفت: امروز خوشحال هستم که به ارزش حدود ۵۰ میلیون یوان معادل بیش از ۷،۴ میلیون دالر کمک‌ های بشردوستانه چین را با وزارت احیا و انکشاف دهات تسلیم می کنیم.
سفیر چین همچنان افزود که این کمک ‌ها برای بی جاشدگان و متضررین حوادث طبیعی توزیع می‌ گردد.

 

اشتراک با دوستان:

پرينت

نظر ها (0)

نام:
آدرس ايميل:
نظر شما:

تبلیغات

وضعیت هوا

صفحه فیس بوک ما

خبرگزاری بخدی

تازه ترين تحولات افغانستان و منطقه ديزاين و توسعه وبسايت توسط TechSharks